top of page

כיצד להבטיח יישום WMS מוצלח

מערכות WMS מומלצות


מבין מערכות ה WMS הפופולריות בישראל אוכל למנות את 4 המערכות הבאות כמובילות בארץ, והן כולן יכולות להתממשק לפריורטי, sap B1, וגם למערכות ERP נוספת

  • Made4net של WMS מערכת WarehouseExpert

  • בוס דיימקס Bos dimex משווקת תוכנת WMS מבית Mantic

  • Ewave Mobile משווקת בלעדית בארץ ע"י חברת RedPrairie

  • תוכנת WMS-EXPERT מבית מטריקס. משווקת גם ע"י פרוגרמה.

אומדן גס עלויות היישום מערכת:

הקמה כ 110K ₪.

רכש 10 רישיונות כ 45K ₪.

אחזקה שנתית 10K ₪.


שתי מערכות נוספות המתפקדות כמודול חיצוני של מערכת פריורטי , (מערכת ה ERP השכיחה בארץ) הן:

  • המערכת של חברת נגבסופט המשווקת ומיושמת ע"י מספר חברות ליישום פריורטי

  • המערכת של חברת סופטסולושיין

כאשר השתיים האחרונות הינם מערכות זולות יותר אך גם "בסיסיות יותר". למשל לא קיימת בהן בתשתית מובנת לביצוע אופטימיזציה של מיקומי אחסנה, לא קיימת תשתית לניהול פיזורי סחורה מקבלה לאיתורי אחסנה וליקוט או לביצוע ריענונים. אך הן יחסית גמישות יחסית לפיתוח וניתן להתאים אותן לצורכי הארגון עד רמה מסוימת.

קיימות גם מערכת נוספות בשוק, ואת רובן ניתן לממשק למערכות ERP , וניתן לתפעול אותן באמצעות מחשב והן באמצעות מסופון.

תנאי ליישום WMS מוצלח – אפיון תהליכים ע"י יועץ לוגיסטי אובייקטיבי

החלטתם ליישם WMS. אתם עומדים להשקיע משאבים גדולים במהלך הזה ומצפים להניב ממנו את מקסימום הפוטנציאל לייעול תהליכים האפשרי. על מנת שאכן תשיגו את המירב מהמהלך יש לעצב את התהליכי העבודה ולהתאים את המערכת לצרכים המדוייקים של הלקוח. המהלך הזה של אפיון התהליכים והצרכים רצוי שיעשה עי גורם חיצוני ואובייקטיבי, גורם שמתמחה בניתוח מערכות מידע ואפיון תהליכים וצורכי WMS. יועץ לוגיסטי שיבחן את התהליכים הצרכים ופוטנציאל החברה שלכם להתייעלות ידע להגדיר לחברת יישום ה WMS את ההתאמות הנדרשות לכם ולהבטיח שלא רק תרכשו WMS אלה שתקבלו מהרכישה את מקסמום התועלת.

אך תהליכי המחסן לא עומדים בפני עצמם. תהליך שרשרת האספקה שהתהליך הלוגיסטי במחסן הינו נדבך בו מתחיל באפיון ופתיחת מקטים, זרימת הזמנת הלקוח, תוכנית ייצור שצורכת את המלאי, תהליך הצטיידות בחומרי גלם מספקים, תהליך החזרות מלקוחות שמגיעות למחסן ועוד..... חברות יישום מערכות WMS מציעות כחלק מהתהליך רכישת מערכת דרכם גם אבחון צרכים והתאמה המערכת לצרכים.... אך יש לזכור חברות יישום מתמחות שיישום, ולא תמיד האינטרס שלהן ולא בייכולת שלהם לנהל פרויקט של מצוינות תהליכית כחלק מתהליך המכירה וההטמעה.... אפיון תהלכי WMS איכותי צריך לבחון לעומק את התהליך שרשרת האספקה מקצה לקצה ולתת פתרון אינטגרטיבי שיאפשר יישום תהליכי עבודה יעילים במחסן. סיפור הלקוח הבא יתאר כיצד שיפור תהליך קבלת הזמנות לקוח במגרש מחלקת הזמנות הביא לייעול תהליך עבודת המחסן.

סיפור לקוח: חברה תעשייתית החליטה ליישם WMS לאחר שהגיע להבנה שתהליכי העבודה במחסן אינם יעילים. אחד מהתהליכי העבודה בחברה היה ליקוט הזמנות לקוח מיד עם קבלתן, הרבה בטרם היה צורך לשלוח אותן ללקוח או בטרם התקבל במחסן מלאי שנועד עבורן במלואו. ההזמנות לוקטו על משטחים , והמשטחים "ישבו" על רצפת המחסן שבועות רבים והמתינו להגעת יתר המלאי מספקים וייצור. מאחר ורצפת המחסן הייתה מלאה במשטחים, מלגזה לא יכלה לנועה במחסן, ולא היה ניתן לאחסן בגובה (פעולה המתבצעת ע"י מלגזה). פוטנציאל האחסנה בגובה לא מומש.

החברה התעשייתי התקשרה עם חברת יישום WMS. שביצעה אבחון ואפיון תהליך ומערכת WMS. הפתרון שניתן עי חברת היישום – דיווח הליקוט שמבוצע באמצעות מסופון (עד כה בוצע באמצעות עמדת מחשב).

תהליך ה WMS שאופיין ע"י חברת היישום לא שאף כלל לטפל בבעיית השורש. אותה חברה החליטה לעצור ולקבל דעה נוספת לגבי האפיון שבוצע עבורה.

התבקשתי כיועצת לוגיסטית לבחון מחדש את התהליך והפתרון:

למדתי ממנהל הלוגיסטיקה שהסיבה ל"שמירת מלאי" פיזית ללקוח על משטח היא רצון לשמור בסטנד-ביי את המלאי עבור הזמנת הלקוח עד שתתקבל עבורה אספקה במלואה. הפתרון שאפיינתי כלל שינוי בתהליך הטיפול בהזמנת לקוח, שריון מלאי מדף אוטומטית להזמנת לקוח, וירידת משימת ליקוט אוטומטית באמצעות WMS כאשר כלל המלאי להזמנה שוריין לה. בנוסף אופיין תהליך "חישוב" אוטומטי של צפי לזמינות כל פריט מוזמן ושל ההזמנה בכללותה. מידע שניתן מעתה ללקוחות במעמד ביצוע ההזמנה ואז מתקבלת החלטתם האם לפצל את מועד הזמנה לשני מועדי אספקה, או לדחות את מודע האספקה עד המלאי יתקבל בשלמותו .

פתרון זה אף אומץ עי הלקוח.

ולבקשתו כלל התהליכי העבודה אפיונו ואובחנו מחדש.


לסיכום: מערכות WMS הינם פתרון הכרחי לניהול יעיל של תהליכים לוגיסטיים. המערכת אינה זולה, וחברות משקיעות משאבים ואנרגיה ביצירת התשתית להטמעת תהליכי WMS. כדי למצות את הפוטנציאל להתייעלות וחסכון מהטמעת WMS . האפיון צריך להיות מעמיק ולהיעשות עי יועץ מומחה הן בתהליכי שרשרת האספקה ומערכות WMS ותאפיין פתרונות אינטגרטיביים שיביאו לקפיצת מדרגה משמעותית בביצועי הארגון.


Comentários


bottom of page